راههای مراقبت از چشم هنگام کار با کامپیوتر و مطالعه

  • ۱۲ شهریور، ۱۳۹۹
  • ۱۹:۰۶
  • مشاهده: 54 بار
راههای مراقبت از چشم هنگام کار با کامپیوتر و مطالعه

مراقبت از چشم را جدی بگیرید به خصوص در عصر امروزی تکنولوپی که تمام رده های سنی ساعات طولانی را در معرض استفاده از کامپیوتر و تلفن همراه قرار می گیرند. با چشمانی سالم همیشه ببینید.

 

مشکلات چشمی به دلایل مختلفی بروز می کنند. آلودگی هوا یکی از عواملی است که باعث سوزش چشم می شود غبار آلوده وارد چشم شده و چشم قرمز می شود و در کل آلودگی هوا باعث خشکی می شود که افراد در معرض آلودگی بهتر است با نظر چشم پزشک ، از اشک مصنوعی استفاده کنند.

استفاده از تلفن همراه و کامپیوتر را هم باید محدود کنیم و به مدت طولانی به صفحه تلفن همراه و مانیتور خیره نشویم تا چشمهایی با دید قوی و سالم داشته باشیم.

 رژیم غذایی مناسب علاوه بر چشم می تواند برای تمام بدن مفید باشد رژیم غذایی باید حاوی تمام ویتامین ها از جمله ویتامین A باشد.

مراقبت از چشم هنگام کار با کامپیوتر

بهترین روش مراقبت از چشمها در کار با رایانه این است که سی دقیقه تا یک ساعت دست از کار بکشیم و به دور دست نگاه کنیم و مرتب پلک بزنیم این کار باعث می شود جریان های عصبی چشم فعال شوند و از نزدیک بینی پیشگیری شود.

 صندلی کامپیوتر در سلامتی چشمان شما تأثیر زیادی دارد پس خرید یک صندلی مناسب ارزش وقت گذاشتن را دارد. نور اتاق خود را نیز جدی بگیرید. مانیتور خود را جایی قرار دهید که نور مستقیم پنجره و یا لامپ بالای سرتان را بازتاب نکند همان طور که می دانید مردمک چشم متناسب با نوری که به آن می تابد باز و بسته می شود و اگر نور محیط با مانیتور، موبایل یا تبلت شما مطابق نباشد چشم برای سازگار شدن با محیط به خود فشار می آورد، به همین دلیل هرگز در محیط تاریک به صفحه نمایش موبایل یا تبلت خود به تکرر نگاه نکنید.

 روشنایی مانیتور خود را تنظیم کنید. یک روش برای تنظیم روشنایی مانیتور این است که به یک صفحه وب با زمینه سفید نگاه کنید. اگر سفیدی صفحه برای شما مثل یک منبع نور است، روشنایی مانیتور زیاد است و باید آن را کم کنید. در مقابل اگر صفحه کمی خاکستری به نظر می رسید، روشنایی را زیاد کنید.

مرکز مانیتور باید حدود 10 تا 20 سانتیمتر پایین تر از چشمان شما باشد. این وضعیت علاوه بر این که باعث می شود پلک ها پایین تر قرار گیرند و سطح کمتری از چشم در معرض هوا باشد. از خستگی گردن و شانه ها نیز می کاهد. در این موارد هم باید مانیتور را در ارتفاع مناسب قرار داد و هم ارتفاع صندلی را نسبت به میزکار تنظیم کرد بطوری که ساعد شما هنگام کار با صفحه کلید موازی با سطح زمین باشد.

تا حد ممکن از خیره شدن به مانیتور بپرهیزید

دنبال راه هایی بگردید که بشود به جای خیره شدن به مانیتور، فقط به صدا گوش داد و روش های دیگر.

و یا اگر قرار است یک فیلم را ببینید، اگر تلویزیون LED و یا انواع دیگر که مدرن تر هستند، دارید، دنبال راه هایی بگردید که بتوانید فیلم مورد نظرتان را روی تلویزیون ببینید.

مثلاً تلویزوین های جدیدتر مثل Sony BRAVIA این امکان را می دهند که با یک کلیک، ویدئو را از روی ویندوز 7 روی تلویزیون پخش کنید و یا مدیا سنترهایی مثل Apple TV امکان نمایش ویدئو روی تلویزیون نسل جدید را می دهند و یا اکثراً این اجازه را می دهند که ویدئو را روی فلش بریزید و به آن ها متصل کنید و ویدئو را ببینید.

 چشم پزشکان معتقدند که به ازای هر 40 دقیقه نگاه به نزدیک باید چند دقیقه به دور نگاه کرد و یا چند دقیقه چشم ها را بست. یعنی بعد از مدتی استفاده از کامپیوتر چند دقیقه به فاصله دور نگاه کنید تا با این کار عضله ی چشم شما شل شده و برای شروع دوباره به کار آماده تر باشد با این روش نه تنها چشمانتان ضعیف نمی شود بلکه خستگی و خشکی چشم که یک عارضه رایج در استفاده از کامپیوتر می باشد به سراغتان نخواهد آمد.

مراقبت از چشم هنگام مطالعه

 در مطالعه های طولانی مدت نیز باید به چشم ها استراحت داد در بیشتر موارد کار نزدیک، چشم را نزدیک بین می کند.

مطالعه های طولانی باعث خشکی چشم می شود. هنگام مطالعه چشم را به یک جا خیره نکنید، بلکه گاهی افق های دورتر و اطراف را نیز نگاه کنید و زاویه دید را تغییر دهید تا چشم دچار خستگی نشود.

 تقویت چشم باورزش دادن آنها

ورزش های چشمی انجام دهید… این کار به نظر عجیب و پیچیده می آید، اما به طور قطع راحت بوده و زمان زیادی از شما نمی گیرد. علاوه براین شما می توانید تمرین های چشمی را هرجایی که بخواهید مثل محل کار انجام دهید.

بعد از 30 دقیقه کار با کامپیوتر دست از کار کشیده و دستانتان را مقابل چشم ها بگذارید تا شانس ضعف چشم در شما ایین بیاید و چشمانتان تقویت شوند.

چند دقیقه چشم های خود را ببندید، دو انگشت را روی پلک چشم قرار دهید و 5 بار چشم را داخل حدقه چشم بچرخانید.

 چشم ها را ببندید و کف دست خود را روی چشم قرار دهید، البته نباید دست با پلک چشم تماس داشته باشد. هیچ نوری نباید وارد چشم شود حداقل تا 20 بشمارید و چشم را در همین حالت نگه دارید. این کار برای چشم و مغز استراحت ایجاد می کند و برای تمرکز مفید است و نیروی چشم را نیز افزایش می دهد.

سر را به حالت معمولی ثابت نگه دارید، ابتدا چشم را به طرف راست در حدقه چشم بچرخانید بدون آن که سر را تکان دهید. تا حدی که می توانید از زاویه راست چشم نگاه کنید.سپس بدون حرکت دادن سر، چشم را به طرف چپ سپس طرف بالا و بعد طرف پایین حدقه چشم را بچرخانید. پس از پایان این مراحل چشم را داخل حدقه از راست به چپ و بالا و پایین بچرخانید بدون آن که سر را حرکت دهید.

 با دست چشم ها را لمس کنید…این مورد یک نوع تکنیک یوگا برای کمک کردن به استراحت سیستم عصبی است و دید چشم را حفظ می کند. کف دست هایتان را بهم بمالید تا وقتی بین دست هایتان احساس گرما کنید. سپس چشم های خود را با کف دست ها بپوشانید. مطمئن شوید که دست ها بر روی پیشانی روی هم بیفتند. آرام باشید. تا زمانی که می توانید در این حال بمانید اما حداقل زمان 30 ثانیه باشد. بهترین مقدار زمان 4 دقیقه است، اما اگر احساس می کنید لازم است زمان را طولانی تر کنید این کار را بکنید. توصیه می شود هنگام این تمرین به چیزی که شادتان می کند فکر کنید.4. بین کارتان وقفه ایجاد کنید… کارتان اهمیتی ندارد از آن مهم تر دید چشمتان است. پس هر نیم ساعت یا هر یک ساعت کار یک وقفه ایجاد کنید (اما هرقدر این استراحت بیشتر باشد بهتر است). هر نیم ساعت 5 دقیقه و هر 1ساعت 10 دقیقه استراحت کنید. به یک شیء در فاصله دور بنگرید، یا اگر امکان دارد بلند شوید و چند دقیقه ای در اطراف بگردید.

مواردی دیگر برای مراقبت از چشم

از قطره های چشمی استفاده کنید… قطره های چشمی برای مرطوب تر کردن چشم هایتان در زمانیکه فراموش کرده اید پلک بزنید و چشمانتان بیش از اندازه خشک شده اند عالی هستند. اگر چشم هایتان پیش از این سوزش داشته می توانید از قطره ها استفاده کنید (با یک دکتر مشورت کرده تا تشخیص دهد چه قطره ای برایتان مناسب است).

این دستورها در محافظت از چشمانتان هنگام کار با کامپیوتر واقعا مفید هستند.  اما حتی اگر از این دستورها استفاده کنید باز هم باید حداقل هر شش ماه یکبار برای چک کردن سلامت چشمانتان به دکتر مراجعه کنید. 

نظر خودتان را ارسال کنید
برای ثبت دیدگاه لطفا به حساب کاربری خود وارد شوید .